RUS RULETİ

Rus ruleti, altıpatlarla oynanan ölümcül bir şans oyunudur. Tabancaya tek bir kurşun yerleştirilir ve kurşunun yeri belli olmayacak şekilde top çevrilir. Oyuncular sırayla tabancayı şakaklarına dayarlar ve tetiği çekmek suretiyle şanslarını denerler. Rus ifadesi oyunun doğduğu ülkeye işaret etmektedir. Ruletin bu tehlikeli versiyonu bana göre değil diyorsan daha sakin bir şekilde rulet oynayabileceğin güvenilir rulet siteleri listemizi incelemeni öneriyoruz.

ORİJİN

Andrew Clarke’a göre, Rus ruletinin ilk izi, Rus şair ve yazar Mikhail Lermontov’un A Hero of Our Time koleksiyonunun bir parçası olan 1840 tarihli “The Fatalist” hikayesinde bulunabilir. Hikayede romanın kahramanı Grigory Alexandrovich Pechorin, önceden bir tahminin olmadığını söyler ve masaya yaklaşık yirmi altını boşaltan bir bahis önerir. Kumar tutkusu olan Sırp asıllı Çar’ın ejderhalarının teğmeni Vulič, meydan okumayı kabul eder ve çeşitli kalibreli tabancalardan birini çivisinden rastgele alır.

Tabancanın dolu olup olmadığını kimse bilmiyordur. Vulič sorar: “Beyler! Benim için 20 altın parayı kim ödeyecek?”, Tabancanın ağzını alnına dayar. Daha sonra Gregory’den havaya bir kart atmasını ister ve bu kart yere değdiğinde ateş eder. Neyse ki, darbe başarısız olduğu için hiçbir şey olmaz, ancak Vulič tabancayı tekrar vurup pencerenin üzerinde asılı olan servis kapağına nişan aldığında, tabanca atış alır ve odayı duman doldurur.

Oyun, zamanla Rus garnizon yetkilileri arasında yayılır ve aptalca bir cesaret mücadelesine dönüşür. Uzaklardaki garnizonlarda uzun saatlerin can sıkıntısını hafifletmenin bir yolu olur; oyun nihayetinde oyuncularının gözünde düellonun yerini alan bir girişim haline gelmiştir.

RUS RULETİ INFOGRAFİĞİMİZİ SİTENİZDE PAYLAŞABİLİRSİNİZ!

RUS RULETİ YAŞAMA OLASILIKLARI

Rus ruleti oynamadan önce kazanma olasılıkları hakkında bilgi sahibi olmak oyunun ölümcül sonuçları nedeniyle önemlidir. Olasılık biliminin genel yasaları Rus ruleti için de geçerlidir. Eğer tabancanın topu 6 mermi alıyorsa ve her denemeden sonra top yeniden çevrilmiyorsa silahın ateş alma olasılığı artan bir oranda büyür:

Patlama olasılığının seyri
1. 1/6 = 0,1(6) = 16,(6)%
2. 1/5 = 0,2 = 20%
3. 1/4 = 0,25 = 25%
4. 1/3 = 0,(3) = 33,(3)%
5. 1/2 = 0,5 = 50%
6. 1/1 = 1 = 100%

Top her denemeden sonra çevrilecek olursa yaşama olasılığı şu şekilde olacaktır:

Yaşama olasılığı
1. 5/6
2. (5/6)^2
3. (5/6)^3
4. (5/6)^4
5. (5/6)^5
6. (5/6)^6

SİNEMA VE RUS RULETİ

Rus ruleti yıllar içerisinde bir çok filme konu olmuştur. Rus ruleti sahnelerinin bulunduğu kült olmuş filmlerden bazılarını aşağıda sizler için listeledik.

  • The Deer Hunter
  • One Eight Seven
  • Bad Day on the Block
  • 13 Tzameti
  • Kiss Kiss Bang Bang ve son olarak tabi ki;
  • Kurtlar Vadisi

Son güncellenme tarihi: 03/02/23